آیا اپل قصد خرید مک لارن را دارد؟ - اجاره خودرو طباطبایی

آیا اپل قصد خرید مک لارن را دارد؟

خبر حضور اپل در دنیای خودرو خبری جدید نیست ولی این شرکت در جدید‌ترین اقدام قصد خرید شرکت خودروسازی مطرح مک‌لارن را دارد.

بر اساس گزارش Financial Times شرکت اپل در حال بررسی خرید شرکت خودروسازی مک لارن است و مذاکرات با این شرکت را شروع کرده است.

شرکت اپل پا را فراتر گذاشته و در پی خرید شرکت خودرو سازی مک لارن است. اگرچه علاوه بر این سرمایه گذاری استراتژیک توسط اپل را به عنوان گزینه دیگر روی میز توسط منابع FT بیان شده است. همچنین سه منبع ناشناس آگاه به FT گزارش داده است که اپل به خرید ۸۰ درصد از سهام مک لارن نزدیک شده است که می تواند به صورت تصاحب کامل یا یک سرمایه گذاری استراتژیک باشد.

اما مک لارن هرگونه سرمایه گذاری یا تصاحب کامل شرکت را رد کرده است. سخنگوی شرکت مک لارن گفت: «همه این اخبار به صورت کامل شایعه است و هیچ تصاجب یا سرمایه گذاری استراتژیکی وجود ندارد. همانطور که انتظار دارید با توجه به ماهیت طبیعی برند مک لارن، ما مکالمات محرمانه ای با طیف گسترده ای از بخش ها داریم اما آن ها را به صورت محرمانه نگه می داریم.»

شرکت مک لارن تولید کننده خودرو های سوپر اسپورت است و در مسابقات فرمول یک نیز فعالیت گسترده ای دارد. بر اساس گزارش ها ارزش تقریبی مک لارن بین ۱٫۳ تا ۲ میلیارد دلار دلار برآورد شده است.

خبر مذاکره بین مک لارن و اپل گمانه زنی در مورد برنامه ریز شرکت های تکنولوژی بر روی خودرو را دوباره قوت بخشید.

شرکت اپل دارای دپارتمان خودرو با اسم رمز «پروژه تیتان – Project Titan» است اما این شرکت هیچگاه فعالیت روی خودرو های الکتریکی و همچنین خودرو خودران را تایید نکرده است. اپل جدیدا بر روی تولید نرم افزار خودرو های خودران به جای تولید خودرو خودران خود تمرکز کرده است. اما مدیریت زنجیره تامین، پروسه تولید اپل همانند تولید سخت افزار و نرم افزار آیفون به صورت انحصاری نشان از این دارد که اگر اپل بخواهد خودرو تولید کند هم سخت افزار و هم نرم افزار آن را فراهم خواهد آورد. سرمایه گذاری یا خرید مک لارن توسط اپل می تواند تکنولوژی خودروهای مسابقه ای را به همراه تیمی از مهندسین متمرکز روی خودرو را به دپارتمان خودرو اپل تزریق کند.

مک لارن دارای چندین اختراع ثبت شده با ارزش به خصوص در زمینه مواد با تکنولوژی بالا همچون آلومینیوم و الیاف کربن است. این تولیدات و تحقیقات بر روی مواد در گروه تکنولوژی های کاربردی مک لارن (McLaren Applied Technologies) صورت پذیرفته است. همچنین این شرکت دارای کار های ارزشمند دیگری با سنسور و داده ها در دپارتمان سیستم های الکتریکی (McLaren Electronic Systems) مک لارن انجام می دهد. به طور مثال این شرکت داده های جمع آوری شده real-time که هنگام رانندگی در مسابقه جمع آوری شده است را با داده های گذشته مقایسه می کند و این بدین معناست که می توانند بسیاری از مشکلات را با استفاده از توزیع سیلی از داده ها (با استفاده از الگوریتم سیل آسا یا floading قابل توزیع و آنالیز است) که توسط خودرو متصل شده تولید می شود را حل کنند.

یکی از چالش های پروژه خودرو اپل توزیع و آنالیز سیلی از داده ها تولید شده توسط سنسور متصل به خودرو در حال رانندگی است که در کالیفرنیا تست می شود. این خودرو در هر مایل ۲ گیگابایت داده تولید می کند.

اپل در حال حاضر بر روی شرکت های حمل و نقل سرمایه گذاری می کند. این شرکت در اوایل سال جاری یک میلیارد دلار بر روی شرکت چینی Didi Chuxing که در زمینه ی اشتراک خودرو فعالیت می کند، سرمایه گذاری کرده است. این شرکت سرویسی برای یافتن مسافرین هم مسیر و صرفه جویی در وقت و هزینه آنان را ارائه می دهد. ۸۷ درصد از بازار تاکسی های خصوصی چین و خدمات مرتبط با آن در اختیار این شرکت است و روزانه ۱۱ میلیون جابه جایی با استفاده از تاکسی های Didi Chuxing صورت می گیرد. در جولای امسال مدیر عامل اپل Tim Cook گفت: «از نقطه نظر این شرکت چینی سرمایه گذاری کلانی روی این شرکت اتفاق افتاده است. ما در این سرمایه گذازی چیزهای استراتژیکی می بینیم که در طول زمان با همدیگر به انجام خواهیم رساند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *