دره پیازچال تهران - اجاره خودرو - اجاره ماشین
دره پیازچال تهران - اجاره خودرو - اجاره ماشین

تاریخچه دره پیازچال تهران

دره پیازچال تهران

اجاره خودرو برای دره پیازچال تهران

دره پیازچال نام دره‌ای مرتفع در ارتفاعات البرز جنوبی مشرف به شهر تهران است که از یال انتهایی مسیر کوهنوردی کلکچال تا قله‌های دوقلوی کلکچال و انتهای دره دارآباد و دو چشمه جاری کشیده شده‌است. این دره تقریباً در تمام سال سرسبز است.
جهت دره، شرقی _غربی، طول دره در حدود ۳ کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا در ابتدای دره ۲۷۰۰ متر و در انتها ۳۲۰۰ متر است.
از پارکینگ دارآباد به سمت قله دارآباد حرکت کنید. از پارکینگ تا تنها کافه این مسیر حدود ۱۵ دقیقه فاصله است که از پاکوپ سمت راست رودخانه با شیبی تقریبا متوسط شروع و تا کافه سربند غلاک ادامه پیدا می کند و از آنجا به بعد مسیر برای مدتی تقریبا صاف و هموار می شود.
حدود ۳۰۰ متر جلوتر از کافه، وارد پاکوبی خواهید شد که از اولین دره سمت راست شروع شده و به یال شن سیاه و نهایتا قله ختم می شود، در این محل اولین تابلوی راهنما دیده می شود.

دره پیازچال تهران - اجاره خودرو - اجاره ماشین
دره پیازچال تهران – اجاره خودرو – اجاره ماشین

اجاره ماشین

در مسیر یال که نهایتا به خط الراس قله ختم می شود سه پاکوب از پاکوب اصلی یال جدا می شود که شما را  به سمت چپ دره و چشمه درازلش هدایت خواهد کرد.
در تقاطع پاکوب دوم لوله آب بزرگی وجود دارد که می توانید آب مورد نیاز خود را بردارید، چرا که تا قله  چشمه و آب آشامیدنی دیگری وجود ندارد.
اگر به مسیر ادامه دهید  به جاده خاکی ماشین رو می رسید. مسیر را از روی یال ادامه داده تا  به خط ‌الراس بالا در ارتفاع ۲۵۰۰ متر برسید. از اینجا با تغییر زاویه ۹۰ درجه به سمت چپ و از روی خط الراس مسیر را ادامه دهید. پس از دقایقی به یک ساختمان و سیم خاردار های منطقه نظامی متروکه رسیده و با ادامه مسیر بر روی خط ‌الراس به قله ۳۱۷۰ متری دارآباد خواهید رسید.

دره پیازچال تهران - اجاره خودرو - اجاره ماشین
دره پیازچال تهران – اجاره خودرو – اجاره ماشین

اجاره خودرو در تهران

در ادامه مسیر با گذر از قله های چپ دره با ارتفاع ۳۱۸۰ متر، چمبره بند با ارتفاع ۳۱۶۰ متر، شهربانو کُشَک با ارتفاع ۳۳۰۰ متر به قله سیاه بند  به ارتفاع ۳۳۲۰ متر میرسید. پس از قله سیاه بند با عبور از چند تکه مسیر ریزشی سنگلاخی میان‌بر، از میان سنگ های موازی به سوی گردنه لو پهنه در ارتفاع ۳۱۸۰ متری سرازیر خواهید شد. سپس به سوی غرب ارتفاع گرفته و از یک مسیر سنگلاخی بالا رفته تا به بند لارکرور در ارتفاع ۳۳۸۰ متری برسید. در اینجا دو راه وجود دارد، اول صعود سوزنی لارکرور و دیگری عبور از مسیر پایین تر از خط الراس که این مسیر کم خطر تر است. پس از عبور به دامنه قله اول لزون به ارتفاع ۳۵۴۰ متر می رسید.
در این نقطه روستای ایگل در سمت راست شما قرار دارد. بعد از صعود به قله پیازچال به سمت دشت پیازچال و چشمه حرکت کنید. پس از رسیدن به گردنه پیازچال در ارتفاع ۳۲۶۰ متر به چشمه پیازچال می رسید.
قله دارآباد از شرق به گردنه تخت تلهرز و قوچک و از غرب به صورت خط الراس به قلل چمبره بند، سیاه بند، بندلارکرور، لزون شرقی، لزون غربی، چهارپالون و توچال متصل می باشد.

دره پیازچال تهران - اجاره خودرو - اجاره ماشین
دره پیازچال تهران – اجاره خودرو – اجاره ماشین

اجاره ماشین در تهران

قله دارآباد جان پناه سنگی کوچکی دارد. زیربنای این جان پناه ۴۰ متر بوده که دارای یک اتاق مستطیلی و سقفی شیروانی به شکل نیم استوانه ای و بدنه ای سنگی است که در آن حدود ۱۵ نفر می توانند به استراحت بپردازند.
عبور از خط الراس نیازمند مهارت و تجربه کافی در کوهنوردی است و حتما بایستی با فردی که قبلا این مسیر را رفته اند طی شود.
از قله دارآباد تا گردنه پیازچال در صورت شرایط مساعد جوی و مسیر حداقل ۵ ساعت زمان لازم است و هر نفر حداقل به یک لیتر آب نیاز دارد.

دره پیازچال تهران - اجاره خودرو - اجاره ماشین
دره پیازچال تهران – اجاره خودرو – اجاره ماشین

 ضمن حفظ احتیاط در مسیر وسایل لازم زیر را جهت رفتن به پیازچال به همراه داشته باشید 
-کفش و لباس مناسب
-همراه داشتن وعده غذایی سبک
-عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب
-جعبه کمکهای اولیه در حد ضرورت
-فلاسک چای و قمقمه نوشیدنی
-دوربین عکاسی یا فیلمبرداری

آدرس: تهران، ارتفاعات البرز جنوبی

زمان: زمان های معمول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *