امید به گشایش مالی در صنعت خودرو - اجاره خودرو طباطبایی

امید به گشایش مالی در صنعت خودرو

یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است به هر میزان نرخ بهره بانکی کاهش یابد این مسئله به نفع خودروساز و قطعه‌ساز خواهد بود.

امرالله امینی با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده های بانکی بر تاثیر این تصمیم دولت بر جریان تولید در صنعت خودرو پرداخت و اظهار داشت : از آنجا که بخشی از ساختار مالی خودروسازان با نرخ بهره بانکی گره خورده و این مساله سهم قابل توجهی در هزینه شرکتها دارد از این رو به هر میزان نرخ سود بانکی کاهش یابد، سهم هزینه هادر قیمت تمام شده تولید کاهش یافته و بالطبع قیمت تمام شده خودرو نیز کاهش خواهد یافت.

وی تصریح کرد : کاهش سود تسهیلات بانکی ، مطمئنا گشایش های مالی در صنعت خودرو کشور را به همراه دارد به گونه ای که با پایین آمدن نرخ تسهیلات، بدهی های خودروسازان نیز کاهش پیدا می کند.

وی تاکید کرد : امروز به دلیل افزایش سپرده گذاری و افزایش انباشت پول در بانک و ارائه سود های بانکی چرخه ای معیوب در کشور ایجاد شده که مسلما با کاهش نرخ بهره های بانکی فضای موجود تغییر و نقدینگی در جریان درستی قرار خواهد گرفت.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به نرخ سود بانکی ها در دنیا خاطر نشان کرد : در یک اقتصاد سالم نرخ سود تسهیلات باید زیر ۵درصد است بنابراین باید این شیوه در ایران نیز اجرایی شود تا به جای افزایش سپرده گذاری در بانک ها ، نقدینگی در جامعه به سمت سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و صنعتی و بورس سوق یابد.

امینی اظهار داشت : با کاهش نرخ سود سپرده و تهسیلات مسلما این مساله درهزینه خودروسازان نیز تاثیر گذاشته و می توان انتظار داشت که قیمت خودرو کاهش پیدا کند.

وی گفت : برای اینکه جریان قیمت خودرو در ایران تغییر کند باید جهت گیری مدیریت در صنعت خودرو نیز متحول شده و در راستای افزایش کارایی و بهره وری باشد.

وی تاکید کرد : امروز علاوه بر مواردی چون بهره های بانکی ، مواردی چون حاکمیت مدیران دولتی بر مجموعه های خودروسازی موجب کاهش بهره وری در صنعت خودرو و افزایش هزینه تولید خودرو شده است .

وی افزود : متاسفانه هم اکنون خودروسازان به دلیل کاهش فروش با مشکل تامین نقدینگی و ناتوانی در پرداخت مطالبات قطعه سازان و در نهایت کاهش تیراژ تولید و افزایش هزینه های جاری روبرو شده اند این در حالی است که افت بهر ه وری و افزایش هزینه تولید خودرو نیز بر روند زیان دهی در شرکتهای خودروساز نیز تاثیر گذاشته است.

این کارشناس صنعت خودرو ، تصریح کرد : وجود رکود اقتصادی در کشور در این مدت باعث شده که قیمت تمام شده تولید در داخل بالا باشد و این مشکلی است که نیارمند صرف زمان مناسب است تا هم اقتصاد از شرایط رکود خارج شود و هم اینکه شاهد افزایش مقیاس تولید و بهره وری در این در بخش های تولیدی در کشور باشیم.

امینی افزود : در شرایط جدید فراهم شده و با لغو تحریمها، مدیران فعلی شرکتهای خودروسازی باید از گذشته درس گرفته و اولویت خود را جذب سرمایه گذاران خارجی برای انتقال تکنولوژی و تولید محصولات جدید، با کیفیت و با قیمت مناسب قرار دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *