بازده منفی سهام خودرویی در شهریور ماه - اجاره خودرو طباطبایی

بازده منفی سهام خودرویی در شهریور ماه

بازار سرمایه هفته ای را سپری نمود که عمدتا درگیر تسویه حساب کارگزاران با مشتریان بود البته گروه خودرویی نیز مستثنی از این شرایط نبود با این وجود این گروه همواره در صدر معاملات بورسی قرار داشته و بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است این در حالی است که سهام خودرویی ها در هفته گذشته از لحاظ قیمتی ، تغییرات قیمتی چندانی نداشت و نه تنها رو به رشد نبود بلکه به صورت منفی نیز معامله گردید.

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه اظهار داشت : با توجه به اینکه پایان سال مالی بیش از ۵۰ درصد شرکتهای کارگزاری منتهی به ۳۱ شهریور ماه هر سال است عمده این شرکتها به دنبال آن هستند که صورت های مالی و سود و زیان و بدهی از بانک ها و مشتریان را به نحوی پوشش دهند .

کیوان شیخی افزود : ناشی از این رویداد فشار عرضه به بازار وارد و تقاضا در بازار کاهش پیدا می کند البته همواره شهریور ماه ، ماهی است که شاخص های بورسی متعادلند و یا به رو به رشد نبوده و به صورت منفی نمود می یابند که عمدتا ناشی از تسویه حساب مشتریانی که اعتبار از کارگزاری ها گرفته و کارگزاری ها نیز این اعتبار را از بانک ها دریافت کرده اند.

وی گفت : گروه خودرو و ساخت قطعات نیز قطعا مستثنی از این شرایط نیست البته گروهی است که در یکی دو سال اخیر بیشترین حجم و ارزش را به خود اختصاص داده و کانون توجه اغلب مشتریان در این حوزه بوده است لذا بیشترین فشار عرضه را هم در این ماه خواهند داشت و طبیعی است که این گروه در شهریور ماه نتواند بازده خوبی را کسب کند و نه تنها بازدهی را کسب نکرده بلکه یا در نقطه سر به سر قرار داشته و یا متمایل به منفی مورد داد و ستد قرار گرفته است.

وی تصریح کرد : امروز در مقایسه با ماههای گذشته حجم و ارزش معاملات سهام و سایر گروههای بازار سرمایه تغییر یافته و این می تواند ناشی از مشوقات خوب اقتصادی برای صنایع و اقتصاد ملی مانند کاهش در نرخ سود سپرده بانکی ، تهاتربدهی دولت با پیمانکاران و بانک ها است که به نظر می رسد اتفاق افتاده است هر چند تاکنون به صورت ملموس در اقتصاد ملی دیده نمی شود اما قطعا مباحثی است که می تواند برای اقتصاد محرک خوبی باشد هر چند در بلند مدت این اتفاق افتاده و اثرات آن بر روی سود و زیان شرکتها کمی بازار در ابهام قرار داده و با شک به این جریان نگاه می کنند .

یکی دیگر از کارشناس بازار سرمایه در ادامه با توجه به شرایط موجود بازار سرمایه گفت : به نظر می رسد ظرف یکی دو ماه آینده چنانچه به صورت های مالی شرکتها نگاه شود و فروش ، خرید و بهای تموم شده محصول و سود آوری شان عیار سنجی قرار داده شود برای اینکه اقتصاد ملی به کدام سمت در حرکت است مطمئنا خبرهای خوبی در این حوزه خواهیم داشت خصوصا در گروه خودرو وساخت قطعات چرا که این گروه هر روز توانسته فاکتورها و مشوق های خوبی را برای خود داشته باشد .

مریم کشمیری افزود : به عنوان مثال در دو سال گذشته یک ریال فاینانس خارجی نداشتیم اما امروز می شنویم که یکی از شرکتهای خودروسازی خبر از فاینانس یک میلیارد دلاری می دهد .

وی تصریح کرد : مسلما این اتفاق در بلند مدت می تواند باعث ورود پول های سرمایه گذار خارجی با نرخ پایین بهره شود این در حالی است که در کل دنیا نرخ بهره چیزی در حدود یکی الی ۲ و نیم درصد است اما در ایران حدود ۲۲ تا ۲۸ و گاها ۳۲ درصد است .

وی گفت : البته غالب وام هایی که خودروسازان دریافت کردند مربوط به چند سال گذشته است و سودی که در سه ماه اخیر کاهش یافته عمده شرکتها دریافت نکردند چرا که بانک ها مشکل نقدینگی داند از این رو دولت باید ابتدا مشکل نقدینگی بانک ها برطرف کند تا نهایتا شرکتها هم بتوانند تسهیلاتی با این نرخ کم بهره را دریافت کنند اما هنوز این وام وارد شبکه تولید نشده است که باعث کاهش بهای تمام شده و افزایش سود اوری شرکتها شود .

وی افزود :بحث دیگر ارائه مشوق های فروش توسط خودروسازان است امروز که نزدیک ۲۰ میلیون خودرو بلا استفاده و فرسوده در کشور وجود دارد باید بواسطه مشوق های فروش این خودروها از چرخه حرکت خارج و با ابزارهای خوب وام دهی خودروهای جدید جایگزین شوند تا باعث سالم سازی چرخه تولید کاهش آلودگی هوا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *