با فرآیند طراحی لکسوس UX کانسپت آشنا شوید - اجاره خودرو طباطبایی

با فرآیند طراحی لکسوس UX کانسپت آشنا شوید

خودروی لکسوس UX کانسپت نسل بعدی CT 200h است اما طراح آن، استفان راسموسن توضیح می‌دهد که چطور چنین خودرویی پا به عرصه می‌گذارد. نمایشگاه خودرو پاریس امسال شاهد رونمایی از لکسوس UX کانسپت بود و طراح این خودرو، استفان راسموسن از پروسه ی ۱۱ ماهه ی طراحی منحصربه فرد آن و زبان طراحی لکسوس سخن به میان آورد. در ابتدا هدف، طراحی یک خودروی شاسی بلند در کلاس اروپایی C (که انتظار می رفت جایگزین CT 200h باشد) بود که جمع و جور تر از لکسوس NX باشد و همچنین با استفاده از طراحی عریض تر، نشان دهنده ی نسل های آتی لکسوس باشد. راسموسن درباره ی چگونگی طراحی خودرویی قدرتمند برای مناطق شهری توضیحاتی ارائه کرده است.

او ابتدا دو ماه بر روی اسکچ های این خودرو کار کرده است. برای الهام گرفتن، او به خودروهای دیگر نگاه نکرده است و در عوض به تضادهای موجود در نمای شهر دقت کرده است. در ادامه این طور توضیح داده است که ارتباط بسیار زیادی میان رنگ ها و بخش های مختلف وجود دارد که نمای بیرونی و درونی خودرو را به هم نزدیک تر کرده است.

مرحله ی بعدی ساخت مدل های فیزیکی است. در حالی که امروزه کمپانی های بسیاری تنها روی مدل های دیجیتالی کار می کنند، راسموسن قبل از ساخت مدل یک چهارم، نمونه ی فیزیکی بسیار کوچکی را در کنار مدل دیجیتال خودرو ساخته است. حال زمان ساخت مدل یک به یک فرا می رسد که پنج ماه طول می کشد. راسموسن می گوید:ما با تیم مدل سازی سخت مشغول کار بر روی مدل بودیم.پس از ساخت آن برای تبدیل همه ی مشخصات به داده، مدل اسکن شد و در این مرحله است که شما از ارتباط هماهنگ بین طراحی داخلی و خارجی خودرو اطمینان حاصل می کنید. این اسکن را به اصطلاح “مدل سازی فرضی” می نامند. راسموسن توضیح می دهد که با استفاده از تکنیک های طراحی به کمک کامپیوتر مدرن، ساخت مدل سه بعدی تقریباً یک ماه طول می کشد.و در مرحله ی آخر برنامه ریزی های فنی انجام می شود. راسموسن می گوید این مرحله طولانی است زیرا مواد بسیار متفاوت و روش های مختلفی مانند کربن در بدنه، صندلی های با پوشش آلومینیوم، پرینت سه بعدی و بدنه ای متشکل از چهار لایه ی مختلف وارد پروسه می شود. در نهایت رونمایی در نمایشگاه خودرو پاریس صورت می گیرد. راسموسن می گوید:ما طراحی را تا جایی که می توانیم جسورانه انجام می دهیم. این طراحی شجاعانه چیزی است که موجب موفقیت لکسوس شده است. وقتی از او پرسیده شد که آیا به تعطیلات می رود یا خیر، در جواب پاسخ داد:در حال کار بر روی پروژه ی بعدی لکسوس هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *