تلاش فولکس، بنز، تویوتا و فیات برای ورود به بازار ایران

تلاش فولکس، بنز، تویوتا و فیات برای ورود به بازار ایران

با برچیده شدن تحریم ها، به نظر می رسد بازار خودروی ایران بازاری جذاب برای خارجی ها به حساب می آید و باید دید که سرانجام این کار چه خواهد شد.

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است برخی پس از توافق هسته‌ای نگران هستند که واردات افزایش یابد. ممکن است واردات هم افزایش یابد اما این افزایش در حوزه زیربنایی و سرمایه گذاری خواهد بود.
به گفته نعمت زاده ما نه تنها به دنبال افزایش سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی، فلزات گرانبها و ذخایر مواد کانی مثل فولاد،‌ سرب و آلومینیوم هستیم، بلکه افزایش تعامل با دنیا در حوزه صنعت خودروسازی را نیز مد نظر داریم.( متن کامل خبر را اینجا بخوانید)
نعمت‌زاده با اشاره به جلسات گروه های تجاری خارجی با وی گفت: توافق نهایی با این گروه ها به خاطر انجام مذاکرات هسته‌ای متوقف شده . اکنون هیأت های عالی رتبه خارجی خواهان همکاری بیشتر با ایران هستند که این همکاری ها به زودی انجام می گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از اولویت های ما در جذب سرمایه در حوزه تکنولوژی هایی است که ما در آن عقب ماندگی داریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره آینده قیمت خودرو نیز گفت قیمت خودروهای داخلی کاهش نمی‌یابد، زیرا قیمت آن را شورای رقابت تعیین می‌کند اما اگر نرخ ارز کاهش یابد، ممکن است قیمت خودروهای خارجی کاهش یابد.
این در حالی است که در این شرایط که شرکت های معتبر بین المللی در زمینه صنعت خودروسازی از حضور در بازار خودروی ایران استقبال کرده اند بازار خودروی کشور در شرایط ویژه ای قرار گرفته است. فعالان بازار معتقدند برخی از مدل‌های قدیمی که در بازار ایران سالها بود حضور داشتند، با کاهش شدید قیمت مواجه شده‌اند و همین امر، اولین واکنش به توافق بوده است.
به اعتقاد فعالان بازار تا زمانی که خبرهای خوبی از خودروسازان داخلی بابت آغاز همکاریشان با خودروسازان خارجی به گوش نرسد، بازار همچنان در رکود و البته اندکی با فروش بیشتر خودروها، به کار خود ادامه خواهد داد.
همچنین برخی فعالان بازار از مراجعه بیشتر مردم برای فروش خودروهای مدل قدیمی خود به بازار می‌دهند و می گویند مردم به امید ارزانی خودرو پس از ورود خارجی‌‌‌ها هستند، در حالیکه به نظر می‌رسد قیمت کاهشی نداشته باشد، اما این جو روانی بر بازار چند روز است که حاکم شده است.
احتمال برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی در پی توافق هسته‌یی، زمزمه حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت خودروسازی ایران را جدی کرد تا جایی که هیات‌های مختلف اقتصادی در سفر به ایران، آمادگی خود را برای همکاری اعلام کردند.
در همین حال احتمال حضور خودروسازان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی و حتی خودروسازان امریکایی جدی‌تر شده است. با اینکه این احتمال‌ها در حد مذاکره و رایزنی است اما در این خصوص، مدیرعامل ایران خودرو پیش‌تر گفته بود؛ پس از توافق هسته‌یی، هیات‌هایی به ایران سفر کرده‌اند و «آلمان» نخستین تیم اقتصادی بود که برای حضور ابراز علاقه کرد و در این راستا مذاکراتی با دو شرکت خودرویی «بنز و فولکس واگن» صورت گرفته است.
از سویی دیگر گفته می‌شود، ژاپن خواستار خودروسازی در ایران شد. این خبر درحالی است که خودروسازان ژاپنی با اعمال تحریم‌ها، نخستین خودروسازانی بودند که همکاری‌شان را با ایران قطع کردند. با این حال تمام خبرهای همکاری و سرمایه‌گذاری خودروسازان خارجی تنها در حد خبر و مذاکره است. در عین حال کارشناسان ایرانی معتقدند که خودروسازان ژاپنی چندان تمایلی به انتقال تکنولوژی خود به ایران ندارند و در همین رابطه، رییس سازمان تجارت خارجی ژاپن (جترو) با اشاره به اینکه به دنبال شرکای ایرانی برای تولید خودرو و قطعات خودرو در ایران هستیم، بروکراسی طولانی و رعایت نشدن حقوق مالکیت معنوی شرکت‌ها را از موانع توسعه همکاری شرکت‌های ژاپنی با ایران بیان و ابراز امیدواری کرد: این موانع هرچه زودتر برطرف شود.
در همین حال «شراگه» رییس اتاق بازرگانی ایالت «نیدر زاکس» آلمان نیز گفت: خودروسازان ایرانی اعلام آمادگی کردند برای نوسازی صنایع خود و همچنین تامین قطعات خودرو با شرکت ما گفت‌وگو کنند. «شراگه» در حاشیه دیدار گروه آلمانی با مدیرعامل بانک صنعت و معدن افزود: شرکت ما در زمینه‌های مختلفی چون صنایع کشاورزی و غذایی و صنایع خودرو و قطعات مربوطه تمایل دارد که با طرف ایرانی وارد مذاکره شود. وی گفت: ایالت نیدرزاکسن، مهد تولید خودرو فولکس واگن است که هم از نظر تولید خودرو و هم شرکت‌های تولیدکنندگان قطعات خودرو می‌تواند با ظرفیت قابل ملاحظه‌یی که در اختیار دارد وارد همکاری با ایران شود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *