ثبت تخلف فاصله خودروها با تکمیل سامانه های هوشمند جاده‌ای - اجاره خودرو طباطبایی

ثبت تخلف فاصله خودروها با تکمیل سامانه های هوشمند جاده‌ای

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ایران از امکان ثبت تخلف فاصله خودروها با تکمیل سامانه های هوشمند جاده‌ای خبر داد.

نشست تخصصی بررسی، اجرا و توسعه سامانه های هوشمند ثبت تخلفات عبور و مرور با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون برنامه ریزی و جمع از مدیران کل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و دست اندرکاران ITS، پیرامون طرح توسعه شبکه ملی سامانه های هوشمند حمل ونقل جاده ای برگزار شد.

داود کشاورزیان اظهار داشت : بیش از یک دهه است که توسعه و اجرای سیستم های هوشمند حمل ونقل جاده ای در دستور کار این سازمان قرار داشته عملیات اجرائی نصب و دوربین های ثبت تخلفات سرعت وسایل نقلیه با هماهنگی و تعامل پلیس راهور از سوی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در جاده های شریانی کشور از سل گذشته آغاز شد.

وی با اشاره به انعقاد قراردادی برای تجهیز راه های شریانی کشور به سامانه های ثبت تخلفات عبور و مرور افزود: بعد از مبادله قراردارد مربوطه، فعالیت های مربوط به اجرای پروژه با سرعت آغاز شد و امید است بر اساس برنامه پیش بینی شده، این سامانه ها در محورهای مورد نظر و پرترافیک که بالغ بر ۳۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر است، درحال برنامه ریزی و نصب است.

کشاورزیان، مسئولیت نگهداری و بهره برداری از داده ها و اطلاعات دوربین های هوشمند نظارت تصویری را بر عهده کارشناسان این بخش در اداره کل جدید راهداری و حمل ونقل دانست و افزود: سایر دستگاه هایی که در امر خدمات حمل ونقل جاده ای فعالیت دارند از جمله پلیس راه، هلال احمر، ادارات کل راه و شهرسازی و غیره می توانند از خروجی داده های این سیستم ها استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: با ادغام وظایف راهداری در ادارات کل حمل ونقل، مدیریت راهداری صرفاً به کارگیری از امکانات و تجهیزات نمی باشد بلکه باید با اطلاعات سامانه های هوشمند برای نگهداری از راه ها و در دراز مدت اقدامات و خدمات مناسبی به مردم و استفاده کنندگان از راه ها ارایه شود و نقش های جدید در این حوزه فعالیتی تعریف شود و در اجرای پروژه ها با تعامل و هماهنگی با سایر مقامات و مسئولان در استان ها، پیشرفت های خوبی حاصل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرد: با فراهم کردن زمینه های لازم و زیرساخت های این سیستم ها، امید است سایر تخلفات مانند فاصله بین خودروها، حرکت بین خطوط و رفتار صحیح رانندگی را مدیریت کرده و رفتار های منظم ترافیکی در جاده ها کاملاً اجرا شود.

بر اساس این گزارش شهرام آدم نژاد معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای نیز طی سخنانی در این نشست از ایجاد تغییرات اساسی در مقیاس و مدل پروژه های سامانه های هوشمند خبر داد و افزود: در ابتدا مقرر بود در سه محور تهران – بندرعباس، بازرگان – تهران و بندر امام پروژه یاد شده اجرا شود که طبق مدل ابتدایی ۱۹۸ پروژه در جاده های سراسر کشور راه اندازی شد که متعاقب تصمیمات متخذه در سازمان مدل مقیاسی پروژه تغییر پیدا کرد و پروژه به صورت شبکه ای تعریف شد و با ارایه پیشنهاد به پیمانکار طرح یک نگاه ملی و وسیع پیدا کرد که مرحله بررسی و طراحی برنامه ها ی و در حال اجراست.

وی به لزوم تحولات در بخش ایمنی در حمل ونقل جاده ای اشاره کرد و افزود: برغم اقدامات انجام شده تا هوشمندسازی به مفهوم کلی آن نیازمند اجرای برنامه های تکمیلی بوده و تلاش بر این است با توسعه برنامه ها و ساماندهی داده ها بتوان در امر تصمیم سازی و تحلیل داده ها گام های اساسی در مرکز مدیریت راه ها در ستاد سازمان و مجموعه استان ها برداشته شود.

معاون برنامه ریزی با اشاره به کاهش آمار کشته های سوانح رانندگی طی دهه گذشته، تاکید کرد : به کارگیری سامانه های هوشمند و کنترل سرعت در جاده ها، یکی از عوامل موثری است که در کنار سایر حوزه های فعالیتی از جمله معاینه فنی خودروها، کنترل و نظارت بر وزن مجاز کالای ناوگان حمل ونقل سنگین و اخذ عوارض از خودروها، سایر اقداماتی است که در زمینه ایمنی ترددها موثر است.

وی با اشاره به تعامل و همکاری بسیار خوبی که با پلیس راه در حال حاضر وجود دارد، اظهار داشت: با تلاش های پیمانکار پروژه و پیگیری و مساعدت مدیران مرکز مدیریت راه ها در تمامی استان ها به زودی هموطنان شاهد افتاح و بهره برداری از بخش دیگری از سامانه های یاد شده خواهند بود.

این گزارش حاکی است محمدصادق مفتح مدیرعامل شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران به عنوان بخش خصوصی و مجری سامانه های ثبت تخلفات عبور و مرور در این نشست، گزارشی ز اقدامات در حال انجام نصب سامانه های ثبت تخلفات در سراسر کشور ارایه کرد و افزود: در سازمان راهداری و حمل ونقل و جاده ای نگاه سیستماتیک و پویا و پیوسته ای دراین سامانه ها وجود دارد که با تغییر نگاه به پروژه از مدل استانی به مدل ملی این امکان فراهم شد که از تجربیات موفق کشورهای دیگر استفاده شود.

مفتح یادآور شد: در اجرای این پروژه های مهم و در سطح ملی، جهت دستیابی به موفقیت، نیازمند مساعدت و همراهی و ارایه راهبردهای موثر همه مدیران و کارشناسان هستیم و در حال حاضر زیر ساخت های ابتدایی اجرای پروژه تا حدودی فراهم شده که هنوز تا رسیدن به مرحله ی اجرا و بهره برداری کارهای زیادی در پیش داریم.

علی اکبر آشوری مدیر مرکز مدیریت راه های کشور، طی سخنانی مطالبی در خصوص موضوعات مرتبط با این پروژه در استان های کشور و فرآیند اجرایی کار، مکان یابی و نظارت بر نصب و اجرای سامانه های جدید و عملکرد سامانه های موجود، مطالبی را بیان کردند.

آشوری همچنین بر اهمیت مشارکت و نقش موثر مسوولان استان ها در سرعت بخشیدن به اجرای پروژه و حفظ کیفیت پروژه، تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *