جنجال جهانی در خصوص رسوایی های مصرف سوخت - اجاره خودرو طباطبایی

جنجال جهانی در خصوص رسوایی های مصرف سوخت

رسوایی دیزل فولکس واگن جرقه‌ای بود که روابط میان خودروسازان و موسسات مختلف را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است. در حال حاضر جنجال بزرگی در سطح جهانی به پا شده و موسسات و خودروسازهای زیادی به اقامه‌ی دعوا در برابر یکدیگر پرداخته‌اند.

رسوایی خودرو های دیزلی و مصرف بیش از حد آن ها مشکلات زیادی برای این خودروساز ایجاد کرده است. اما یکی دیگر از پس لرزه های تقلب یکی از بزرگ ترین خودروسازان جهان، تیره شدن روابط موسسات دولتی با خودروسازان است که این موضوع منجر به بررسی دقیق تر خودروها شده است. در همین راستا نیز پرونده های گسترده ای در اقصی نقاط جهان در خصوص مصرف نامتعارف خودرو های مرسدس بنز، میتسوبیشی و نیسان باز شده است. این در حالی است که پرونده ی فولکس واگن هنوز در جریان است و این خودروساز موفق به جلب نظر دولت ها و سازمان های مربوطه نشده است.

پیش تر اخباری مبنی بر شکایت سازمان محیط زیست ایالات متحده از جنرال موتورز در خصوص مصرف بیش از حد مدل های دیزلی شورولت کروز منتشر شده بود. اما این تنها جنجال موجود در صنعت خودروسازی نیست. دولتمردان نروژ جدید ترین شاکی فولکس واگن هستند؛ اما این پرونده ممکن است برای فولکس واگن گران تمام شود. دولت نروژ در خصوص مصرف بیش از حد خودروهای دیزلی فولکس واگن تقاضای غرامت ۱۰ میلیارد دلاری کرده است؛ این شکایت توسط سازمان سلامت نروژ مطرح شده است.

در کشور کره ی جنوبی یکی از مدیران فولکس واگن به اتهام دستکاری عمدی نتایج آزمایش های آلایندگی و شکستن قانون محیط زیست این کشور، دستگیر شده است. فولکس واگن در صدد واردات تعداد زیادی خودرو به این کشور بود که ظاهرا با دستکاری اسناد و نتایج تست های آلایندگی موفق به انجام این امر شده است.

هم چنین باید به شکایت نیسان از دولت کره ی جنوبی اشاره کرد؛ این شکایت زمانی مطرح شد که دولتمردان کره ی جنوبی موفق به اثبات ادعای خود مبنی بر تقلب نیسان قشقایی دیزلی در تست های آلایندگی نشدند. یکی از مسئولان نیسان در این خصوص گفت که ما از اتهام وارد شده از سوی دولت کره ی جنوبی ناراحت هستیم و حقوق خود را در این خصوص پیگیری می کنیم.

موارد بالا تنها بخشی از جنجال های به وجود آمده در خصوص تست های آلایندگی در سرتاسر جهان است. پیش تر نیز میتسوبیشی به تقلب در تست های آلایندگی متهم شد و در همین راستا جریمه های سنگینی نیز پرداخت کرد. اخیرا نیز شایعاتی مبنی بر تقلب بزرگ ترین خودروساز ایتالیا، فیات، در تست های آلایندگی منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *