خداحافظی بنز با موتورهای تنفس طبیعی - اجاره بنز بدون راننده

خداحافظی بنز با موتورهای تنفس طبیعی

برنارد هایل، رییس بخش انتقال قدرت دایملر (شرکت مادر مرسدس بنز) گفت که شخصا معتقد هستم موتورهای تنفس طبیعی یک چیز انجام شده هستند و وقت آن رسیده که این دسته از موتورها در کمپانی مرسدس بنز بازنشسته شوند و تکنولوژی‌های بروز همچون توربوشارژر جایگزین آن‌ها شود. در صورتی که این کمپانی همچنان از موتورهایی ۶٫۲ لیتری هشت سیلندر V شکل تنفس طبیعی در محصولات AMG و یا از موتوری ۵٫۵ لیتری هشت سیلندر در کنار یک نسخه شش سیلندر استفاده می‌کنند.

برنارد هایل در خصوص این موضوع چنین می‌گوید که نسل بعدی از موتورهای ۲ لیتری چهار سیلندر توان تولید قدرتی بالاتر را خواهند داشت، در حال حاضر چنین موتوری با قدرت تقریبا ۳۸۰ اسب بخاری بر روی مرسدس بنز A45 AMG مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که اگر بخواهیم چنین قدرتی را از پیشرانه‌ای تنفس طبیعی استخراج کنیم، نیاز به موتوری بزرگ‌تر با تعداد سیلندرهای بیشتری است. به این ترتیب که اگر با یک موتور ۲ لیتری توربوشارژر می‌توان قدرتی ۳۸۰ اسبی تولید کرد، در عوض باید موتوری هشت سیلندر ۴ لیتری داشته باشید که به قدرتی اینچنینی دست پیدا کنید، هرچند امروزه بحث اقتصاد سوخت در اولویت قرار دارد.

هایل در ادامه عنوان کرد که به شخصه موتورهای هشت سیلندر و شش سیلندر بزرگ را دوست دارم، اما از سوی دیگر عملکرد خوب و چگالی بالای موتورهای چهار سیلندر توربوشارژر باورنکردنی است. هرچند صدای موتور‌های توربوشارژر به هیچ وجه صدای دلنشین و پرقدرت موتورهای تنفس طبیعی نمی‌شود.

در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که در تولیدات جدید رقبای مرسدس بنز، یعنی شرکت خودروسازی بی.ام.و دیگر از موتورهای تنفس طبیعی استفاده نمی‌شود و شرکت خودروسازی آئودی هم تنها از پیشرانه‌ای ۱۰ سیلندر تنفس طبیعی بر روی آئودی R8 استفاده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *