خط 6 مترو امسال‌ راه‌اندازی می‌شود - اجاره خودرو طباطبایی

خط ۶ مترو امسال‌ راه‌اندازی می‌شود

در اقدامی بدیع همزمان با فعالیت ایستگاه شهدا در خط۴مترو، غول حفار مکانیزه(TBM) به فاصله‌ای اندک از زیر آن عبور کرد تا ایستگاه شهدا در فهرست ایستگاه‌های افتتاحی امسال خط۶ قرار گیرد. خطوط ۶ و ۷ مترو امسال اولویت اصلی توسعه حمل ونقل عمومی در تهران هستند که درصورت رسیدن به حداکثر ظرفیت می‌توانند حدود ۲ میلیون نفر به جابه‌جایی‌مسافران روزانه شهر بیفزایند.

با بهره برداری از خطوط ۶و ۷طول خطوط متروی پایتخت به ۲۴۱کیلومتر خواهد رسید همچنین تعداد ایستگاه های مترو به ۱۵۶می رسد.

توسعه مترو از جنوب شهر

مازیار حسینی معاون حمل ونقل و ترافیک شهردار تهران دیروز در جمع خبرنگاران این خبر مهم را داد که خط۶ مترو با عبور از دولت آباد، کیانشهر، بعثت و میدان خراسان به میدان شهدا می رسد و تلاش می شود ایستگاه های بخش جنوبی برای مردمی که از امکانات مترو در محله خود محروم هستند، در سال جاری افتتاح شود.

وی با بیان اینکه امیدوارم ایجاد خط۶ موجبات آسایش و رضایت مردم را فراهم کند، گفت: خطوط ۶ و ۷مترو خطوطی است که جنوب تهران را به مناطق شمالی و مرکزی متصل کرده و به دلیل داشتن تقاطع با سایر خطوط مترو قطعا در کیفیت زندگی مردم جنوب شهر تأثیرگذار خواهد بود.

بنابر گفته وی، هر ایستگاهی که آماده شود مسافرگیری خواهد کرد و امید است تا پایان سال با رسیدن تجهیزات، ایستگاه های تکمیل شده مسافرگیری کنند. خط ۶ مترو قرار است دولت آباد در جنوب شرقی تهران را به سولقان در شمال غربی شهر متصل کند.

۵۸درصد پیشرفت کل خط

تاکنون ۸٫۵کیلومتر از این خط حدفاصل میدان دولت آباد تا میدان شهدا حفاری شده و قرار است تا پایان شهریور حفاری به پایان برسد. مهدی پورهاشمی مجری خط ۶ متروی تهران درباره روند توسعه این خط گفت: عملیات ریل گذاری و کف سازی نیز در طول ۸٫۵کیلومتر شروع می شود. وی تصریح کرد: در کل خط ۶ مترو بالغ بر ۵۸ درصد پیشرفت فیزیکی داریم به طوری که ۱.۲ درصد از برنامه زمانبندی هم جلوتر هستیم. بنابر این هم اکنون ۲۳کیلومتر حفاری در طول مسیر خط ۶مترو معادل ۸۲درصد از کار در حفاری تونل صورت گرفته است.

تا۱۰ ماه قبل تنها ۵کیلومتر تونل ساخته شده بود، اما اکنون ۲۳کیلومتر تونل حفاری شده که این مهم تنها با زحمات بی دریغ پرسنل مترو رقم خورده است. تاکنون ۵۵درصد از مسیر تونل حفاری شده (معادل ۱۵کیلومتر) تونل سازی شده است. این خط با خط۴تلاقی دارد و در طول انجام عملیات عمرانی در خط ۶، روند فعالیت خط۴متوقف نمی شود. وی در ادامه تصریح کرد: دستگاه حفار خط ۶که دیروز به دیواره ایستگاه میدان شهدا رسیده، ۷اردیبهشت ماه در کیلومتر ۷ خط وارد هوای باز ایستگاه امیرکبیر شده که این رخداد نخستین ورود حفار مکانیزه خط ۶به فضای باز محسوب می شود و پس از آن نیز با حفاری یک کیلومتر از تونل درکیلومتر ۸٫۵به ایستگاه شهدا رسیده است.

ریل توسعه مترو تا سال ۹۶

دستگاه حفار مکانیزه که دیروز صبح به میدان شهدا رسید، پس از طی ۲٫۵کیلومتر دیگر به میدان سپاه می رسد تا ما موریتش در این مرحله به پایان برسد. این دستگاه ۹متر قطر و ۱۰۰متر طول دارد و روشی جدید برای ساخت مترو در جهان محسوب می شود. آنچه این دستگاه را در میان بافت فرسوده و قدیمی جنوب تهران سرعت داده، توان مهندسان ایرانی است که در سال اقتصاد مقاومتی برای سربلندی زیرساخت های عمومی می کوشند. این سرعت قرار است در خطوط دیگر نیز راهگشا باشد. براساس قول شهردار تا سال۹۶، ۱۰۰کیلومتر مترو در خطوط ۶، ۷و فرودگاه امام خمینی به امکانات تردد تهران اضافه می شود. براساس برآوردها برای تکمیل این ۱۰۰کیلومتر به حدود ۱۷هزار میلیارد تومان بودجه و اعتبارات نیاز است.

کوتاه از خط ۶

خط ۶ مترو ۳۱ کیلومتر طول و ۲۹ ایستگاه دارد.

براساس برآوردها ساخت و تجهیز این خط ۶ هزار و ۵� � میلیارد تومان هزینه دارد.

خط ۶مترو با ۵۱۶متر پیشرفت در ۳۰روز اخیر، رکوردی ماندگار در تهران بر جای گذاشت.

هم اکنون ۵۷کارگاه فعال در طول خط ۶در حال فعالیت هستند.

۷۸ جبهه کاری و ۷۷۴۲کارگر و مهندس عملیات عمرانی خط ۶ را برعهده دارند.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *