رنو و نیسان با همکاری مایکروسافت خودروهای خود را به سیستم ابری متصل می‌کنند - اجاره خودرو طباطبایی

رنو و نیسان با همکاری مایکروسافت خودروهای خود را به سیستم ابری متصل می‌کنند

مایکروسافت بر اساس توافق صورت گرفته با رنو و نیسان سیستم ابری را به منظور انجام محاسبات مورد نیاز خودروهای خودران توسعه می‌دهد.

کمپانی مایکروسافت طبق توافق صورت گرفته برای خودروهای تولیدی دو کمپانی خودروسازی نیسان و رنو سیستم ابری را به منظور گسترش ارتباط خودروها با پایگاه های محاسباتی، توسعه می دهد. بر اساس گفته های یکی از مهندسین نرم افزار با ایجاد این زیرساخت توسط مایکروسافت، خودروسازان نیسان و رنو قادر خواهند بود تا با بارگذاری داده های مربوط به سیستم ناوبری در آن، امکان پیش بینی مقدار مصرف سوخت و همچنین بررسی شرایط خودرو را از راه دور برای رانندگان فراهم کنند. طبق این قرارداد مایکروسافت امکان ایجاد رابط کاربری منحصر به فردی را نیز برای دو کمپانی رنو و نیسان که هر دو توسط کارلوس گوسن هدایت می شوند، فراهم می کند. خودروهای مجهز به این تکنولوژی تا سال ۲۰۱۸ وارد بازار شده و ۱۰ مدل خودران مبتنی بر این تکنولوژی، دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه خواهد شد. بر اساس بیانات جین فیلیپه کورتیس، سرپرست بخش فورش بین المللی مایکروسافت، ایجاد این شبکه یک قرارداد بلند مدت خواهد بود.

شراکت و امضای قراردادهای متعدد با کمپانی هایی چون مایکروسافت از سوی خودروسازان با در دستور کار قرار دادن توسعه خودروهای خودران و حرکت به سمت دیجیتالی شدن سیستم ها روبه افزایش است. به خدمت گرفتن توسعه دهنده نر م افزار سیلفئو فرانسوی توسط اتحادیه رنو-نیسان در هفته گذشته، توافق جنرال موتورز برای خرید بسته نرم افزاری Cruise Automation که مرتبط با سیستمهای خودران است در ماه مارچ، شراکت فیات کراسیلر با کمپانی گوگل به منظور توسعه مینی ون های خودران و خرید نقشه های نوکیا توسط بی ام و، آئودی و دایملر برای بهبود سرویس های مکان یابی، همه و همه از این قبیل اقدامات هستند. اوگی ردزیک رئیس بخش سرویس های ارتباطی رنو-نیسان در یکی از مصاحبه های خود به این موضوع اشاره کرد که برای باقی ماندن در میدان رقابت همکاری با کمپانی های تکنولوژی امری ضروری است.

حریم خصوصی و نگرانی های مرتبط با آن

اتصال خودروها به شبکه ابری اطلاعات نگرانی ها را در باره ی مواردی چون ردیابی محل تقریبی سرنشینان خودرو، دسترسی به اطلاعات تماس آن ها و یا پیبردن به جستوجوهایی که درطی مسیر با ابزارهایی چون گوگل انجام می دهند و حتی دسترسی به اطلاعات کوچک اما با ارزش برای خودروسازانی چون رنو فرانسه و شریک ژاپنی آن یعنی نیسان که بر اساس آنها به مشتریان خود خدمات ارائه می دهند، افزایش می دهد.

آدام جونز یکی از تحلیلگران Morgan Stanley بر این باور است که ورود کمپانی هایی از این دست را به صنعت خودروسازی باید یک تهدید جدی به حساب آورد، چراکه با استخراج اطلاعات از این صنعت (که در آن خبره نیز هستند!) این امکان برای آنها به وجود خواهد آمد که در آینده خودروهای خود را به بازار عرضه کنند. در همین رابطه کورتیس گفت است که مایکروسافت توسعه دهنده ی پلتفرم های مرتبط با این صنعت است و نتنها قصد رقابت با کمپانی های خودروسازی را ندارد بلکه به دنبال جمع آوری داده ها نیز نیست.

Microsoft در حال حاضر نیز با خودروسازان دیگری همکاری می کند که نمونه ای از این همکاری قراردادی است که با ولوو برای ارائه عینک های مجهز به تکنولوژی واقعیت افزوده به منظور استفاده در نمیشگاه های این کمپانی به امضا رسیده است. اما بر اساس گفته های کورتیس ایجاد سیستم جمع آوری اطلاعات ابری برای خودروسازان Renault-Nissan، اولین شراکت بلند مدت از نوع خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *