مروری بر تاریخچهٔ پیکاپ‌های مرسدس بنز

مروری بر تاریخچهٔ پیکاپ‌های مرسدس بنز

به‌تازگی مرسدس بنز از پیکاپ جدید X کلاس خود پرده‌برداری کرده است که به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطالب نگاهی به اجداد آن داشته باشیم. پیکاپ‌هایی که برخی از آن‌ها کانسپت بوده‌اند و برخی به خیابان‌ها راه پیدا کردند.

۱۷۰ V

مرسدس بنز در سال ۱۹۳۶ مدل ۱۷۰ V را معرفی کرد که نه‌فقط به‌صورت وانت که در مدل‌های دیگری چون سدان، رودستر، استیشن و کابریولت هم تولید شد. حتی از این خودرو یک نسخهٔ چهارنفرهٔ کابریولت با سقف پارچه‌ای بزرگ و نسخه‌های متعدد دیگری برای خدمات تاکسی، پلیس، آمبولانس و ارتش نیز به تولید رسید. حرف V در نام این خودرو از کلمهٔ آلمانی Vron به معنای جلو گرفته شده و به نصب موتور در جلوی آن اشاره دارد درحالی‌که در همان سال‌ها مرسدس بنز مدل ۱۷۰ H را هم تولید می‌کرد که خودرویی موتور عقب بود و حرف H آن‌هم از کلمهٔ آلمانی Heck به معنای عقب گرفته شده بود. هردوی این خودروها از یک پیشرانهٔ مشابه ۱٫۷ لیتری چهار سیلندر با ۳۷ اسب بخار قدرت استفاده می‌کردند که نیروی آن از طریق یک گیربکس چهار سرعتهٔ دستی به چرخ‌های عقب منتقل می‌شد. تولید ۱۷۰ V در دوران جنگ جهانی دوم متوقف شود و سپس بعد از پایان جنگ دوباره تولید آن در می سال ۱۹۴۶ از سر گرفته شد. این اولین خودروی مرسدس بنز بود که بعد از جنگ جهانی دوم به تولید رسید.

مروری بر تاریخچهٔ پیکاپ‌های مرسدس بنز
مروری بر تاریخچهٔ پیکاپ‌های مرسدس بنز

W115 La Pickup

سریعاً به اوایل دههٔ ۷۰ میلادی می‌رویم که دوران حیات وانت دیگری در تاریخ مرسدس بنز است. این وانت بر اساس E کلاس نسل W115 ساخته شده است اما از این خودرو اطلاعات بسیار کمی در دسترس است. بااین‌حال گفته می‌شود که مرسدس بنز در آن سال‌ها، قطعات محصولات خود را به‌صورت CKD برای مونتاژ به آرژانتین صادر می‌کرده و نمایندگی رسمی مرسدس در این کشور این وانت را بر اساس E کلاس W115 تولید نموده است. این خودرو La Pickup نام گرفته و از طریق شبکهٔ فروش مرسدس به بازار عرضه شده است.

مروری بر تاریخچهٔ پیکاپ‌های مرسدس بنز
مروری بر تاریخچهٔ پیکاپ‌های مرسدس بنز

اجاره مرسدس بنز

G-Professional

G کلاس یکی از محصولات جاویدان مرسدس بنز است که تولید آن از سال ۱۹۷۹ با کد W460 آغاز شد. سپس در سال ۱۹۹۰ مدل جدید W461 معرفی شد که تا سال ۲۰۰۱ روی خط تولید بود تا اینکه به‌طور کامل با مدل W463 جایگزین شد. این نسل هنوز هم در حال تولید است اما به‌زودی به پایان کار خود خواهد رسید زیرا نسل جدید G کلاس مراحل پایانی توسعه را می‌گذراند؛ اما به‌تازگی نمونهٔ غیرنظامی پیکاپ G-Professional توسط مرسدس بنز استرالیا ارائه شده است. این G کلاس وانت مجهز به یک پیشرانهٔ ۳ لیتری V6 توربودیزل است که ۱۸۰ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد. این نیرو از طریق یک گیربکس پنج سرعتهٔ اتوماتیک به‌صورت ۵۰-۵۰ به هر چهارچرخ ارسال می‌شود. مجموع وزن ناخالص این خودرو ۴۴۹۰ کیلوگرم اعلام شده که با توجه به وزن خالص ۲۳۴۶ کیلوگرمی‌اش، ظرفیت بار قابل‌توجهی معادل ۲۱۴۴ کیلوگرم را ارائه می‌کند؛ اما G-Professional هرگز وانت ارزان‌قیمتی نیست چراکه قیمت آن از ۱۱۹,۹۰۰ دلار استرالیا معادل حدود ۸۸,۹۰۰ دلار آمریکا آغاز می‌شود.

واریو کانسپت

در سال ۱۹۹۵ مرسدس بنز با معرفی کانسپتی بنام واریو، ایدهٔ ایجاد چهار خودرو در یک خودرو را مطرح کرد. این یک خودروی نمایشی دیفرانسیل جلو و وسیله‌ای چندمنظوره بود که می‌توانست به انواع مختلف سدان، استیشن، کابریولت و پیکاپ تبدیل شود. تغییر هریک از این مدل‌ها به نوع دیگر نیز ۱۵ دقیقه طول می‌کشید. همچنین کانسپت واریو اولین خودروی مرسدس بنز بود که به فناوری رانندگی با سیم برای ترمزها و فرمان مجهز شده بود.

مروری بر تاریخچهٔ پیکاپ‌های مرسدس بنز
مروری بر تاریخچهٔ پیکاپ‌های مرسدس بنز

ویانو Activity کانسپت

یکی دیگر از کانسپت‌های این لیست، مدل Viano Activity است که در نمایشگاه خودروهای تجاری IAA سال ۲۰۰۴ رونمایی شد. در آن زمان مرسدس بنز اعلام کرد که این کانسپت استایل آمریکایی را با ابعاد و پویایی اروپایی ارائه می‌کند. یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های کانسپت ویانو، قسمت بار قابل‌افزایش آن بود که طول خودرو را از ۵ متر تا ۵٫۷۰ متر افزایش می‌داد.

اجاره خودرو

مروری بر تاریخچهٔ پیکاپ‌های مرسدس بنز
مروری بر تاریخچهٔ پیکاپ‌های مرسدس بنز

X کلاس

و نهایتاً به جدیدترین و جدی‌ترین پیکاپ مرسدس بنز رسیدیم. سال گذشته سازندهٔ آلمانی نسخهٔ کانسپت این وانت را که X کلاس نام گرفته در دو نمونۀ مختلف در نمایشگاه پاریس معرفی کرد تا اینکه نهایتاً چند روز پیش نسخهٔ تولیدی آن معرفی شد؛ اما X کلاس یک مرسدس بنز واقعی نیست چراکه بر اساس پیکاپ نیسان ناوارا ساخته شده که با رنو آلاسکان ‌هم مشترک است. درهرحال هرچند این خودرو موافقان و مخالفان زیادی دارد ولی فعلاً تنها پیکاپ پریمیوم بازار بوده و مسیره تازه را پیش روی مرسدس بنز باز کرده است. X کلاس در ابتدا تنها به‌صورت دیزلی و در دو مدل X220d و X250d عرضه خواهد شد که به ترتیب ۱۶۰ و ۱۹۰ اسب بخار قدرت دارند؛ اما بعداً یک نسخهٔ دیزلی قوی‌تر و یک نمونهٔ بنزینی هم به آن‌ها اضافه خواهد شد. X کلاس فقط به‌صورت دو کابین عرضه شده و توانایی حمل ۱٫۱ تن بار را دارد درحالی‌که می‌تواند تا ۳٫۵ تن بار را هم بکسل کند.

منبع: Motor1

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *