پورشه پانامرا ۴s 
پورشه پانامرا ۴s 

مزایا و معایب در جا گرم کردن خودرو

مزایا و معایب در جا گرم کردن خودرو

در این زمینه اختلاف نظر بین کارشناسان زیاد است، ولی تکلیف چیست؟ گرم کردن ماشین به صورت درجا در هوای سرد کار درستی است یا نه؟

قبل از هر گونه بحث کارشناسانه بیایید منطقی در مورد آن صحبت کنیم و خودمان را به جای یک ورزشکار قرار دهیم! فرض کنید شما یک بدنساز هستید و میخواهید ورزش خود را آغاز کنید قبل از هر چیزی نیاز به لباس مناسب ورزش دارید برای شروع دارید، باید آبرسانی بدنتان به میزان ممکن باشد و بعد از آن حتما باید کمی نرمش کنید تا بدنتان در حین فعالیت کم کم گرم شده تا بتوانید ورزش سنگینتان را آغاز کنید.

دقیقا یک خودرو در هوای سرد نیاز به همین روشها دارد بعد از چک کردن اب خودرو آن را روشن کنید بعد از ۳ دقیقه روشن ماندن کم کم شروع به حرکت کنید تا خودرو در هنگام حرکت گرم شود تا به سوپاپ ها و موتور فشار وارد نکند چرا که حتما اطلاع دارید همه کارشناسان و مهندسان خودرو سازی تاکید میکنند خودرو در حالت درجا نباید روشن بماند زیرا به موتور ماشین فشار و در نهایت رفته رفته دچار مشکلات خواهید شد. 

مزایا و معایب در جا گرم کردن خودرو
مزایا و معایب در جا گرم کردن خودرو

ماشین‌های کاربراتوری را یادتان هست؟ برای روشن کردن‌شان در هوای سرد نیاز به یک متخصص داشتیم، چقدر گاز بدهیم که خفه نکند، ساسات را چقدر بکشیم و… ولی اتومبیل‌های انژکتوری اهل حساب و کتاب هستند و همه چیز را هلو برو تو گلو کرده‌اند.

یک موتور انژکتوری سلامت در دمای زیر صفر با یک استارت روشن می‌شود، ولی در این شرایط ECU (مغز الکترونیکی ماشین) برای خاموش نشدن موتور، دستور پاشش سوخت بیشتری را به انژکتورها می‌دهد، همین سوخت زیاد روغن را از دیواره‌ سیلندر‌ها شستشو می‌دهد و در نتیجه اصطکاک بین پیستون و دیواره‌ سیلندرها افزایش پیدا می‌کند!

این شرایط تا زمانی که دمای پیشرانه تا حدود ۴۰ درجه برسد همچنان ادامه دارد، ولی همچنان عنوان کردیم که روغن موتور در دمای زیر صفر غلظت بیشتری دارد و کمی زمان می‌برد که روغن رسانی را به درستی انجام دهد. پس با این وضعیت راهکار چیست؟

بسته به دمای هوا، اجازه دهید موتور بین ۱ تا ۲ دقیقه به صورت درجا کار کند.
سپس به آرامی شروع به حرکت کنید و دور موتور را تا رسیدن پیشرانه به دمای مطلوب به آرامی بالا ببرید.
۲ دقیقه ابتدایی شروع به حرکت، از دور موتور بالاتر از ۲۰۰۰ اجتناب کنید.
فراموش نکنید که علاوه بر موتور، سایر قسمت‌های مکانیکی خودرو هم نیاز به گرم شدن دارند. این قطعات شامل مجموعه انتقال قدرت و حتی فنر و کمک‌ فنرها می‌شود.
در سرد‌ترین شرایط دمایی، بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه رانندگی، خودروی شما به دمای ایده‌آل می‌رسد. بخاری را روشن کنید و از رانندگی در هوای سرد زمستانی لذت ببرید.

پایان مقاله / مزایا و معایب در جا گرم کردن خودرو

منبع : اجاره خودرو طباطبایی

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *