خانه / اخبار خودرو / پیشنهاد مجلس برای کسب دانش فنی ساخت واگن مترو
پیشنهاد مجلس برای کسب دانش فنی ساخت واگن مترو - اجاره خودرو طباطبایی

پیشنهاد مجلس برای کسب دانش فنی ساخت واگن مترو

پیشنهاد مجلس برای کسب دانش فنی ساخت واگن مترو

عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی گفت: در قالب تذکری از وزرای اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت خواستار انتقال فناوری‌های مرتبط و ساخت ۵۰ درصد تجهیزات واگن مترو در داخل کشور شدیم. دکتر رضا انصاری با اشاره به خریدهای خارجی در کشور، افزود: اخباری را دریافت کردیم که یکی از شرکت ها به نام (TWM) که بخش قابل توجهی از سهام آن متعلق به شهرداری است، اقدام به خرید خارجی واگن های مترو کرده است.

وی با تاکید بر اینکه در مجلس ما با این موضوع مخالف بودیم، اظهار کرد: معتقدیم که این اقدام از سوی این شرکت مغایر با اقتصاد مقاومتی و متضاد با منویات مقام معظم رهبری است. انصاری با بیان اینکه در حال حاضر ۹ کلانشهر کشور در حال راه اندازی مترو هستند، خاطر نشان کرد: قرار است در آینده تعدادی از شهرهایی که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند صاحب مترو شوند از این رو پیش بینی می شود که تنها برای ۹ کلانشهر با برنامه ریزی های صورت گرفته نیاز به ۱۰ هزار واگن مترو باشد.

n82822457 72160542 پیشنهاد مجلس برای کسب دانش فنی ساخت واگن مترو   اجاره ماشین
پیشنهاد مجلس برای کسب دانش فنی ساخت واگن مترو

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه این فرصتی برای کشور است، ادامه داد: می توان از بازار ایجاد شده در راستای انتقال فناوری از منابع تکنولوژی خارج از کشور استفاده کرد و بر این اساس می توانیم در قالب قراردادهای خارجی اقدام به انتقال فناوری به کشور کنیم و کشور به معنای واقعی در صنعت واگن سازی رشد کند.

وی با بیان اینکه از این طریق می توانیم صاحب دانش فنی ساخت تجهیزات واگن شویم، ادامه داد: اخیرا خرید ۲ هزار واگن مترو برای رفع نیازهای کشور مطرح شده است و بر این اساس قرار است این خریدها در کل کشور تجمیع شوند.

حتی شنیده می شود که از سوی شورای اقتصاد مصوبه ای اعلام شده که خرید ۲ هزار دستگاه واگن مترو تجمیع شود و کارفرمای آن هم سازمان شهرداری های وابسته به وزارت کشور تعیین شده است. پیشنهاد ایجاد کنسرسیوم برای انتقال فناوری به کشور دکتر انصاری با تاکید بر ضرورت مدیریت نیاز کشور به این میزان واگن مترو، یادآور شد: پیشنهاد ما این است که یک، شبه کنسرسیومی متشکل از سازمان های پژوهش و فناوری و شرکت های داخلی و با نظارت دولت تشکیل شود و این کنسرسیوم به عنوان «گیرنده فناوری» در کشور اقدامات لازم را انجام دهد.

عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی در این باره توضیح داد: این کنسرسیوم باید با شرکت های واگن ساز خارجی وارد مذاکره شود تا با انتقال فناوری به کشور، توان کشور را در ساخت واگن افزایش دهند.

به گفته وی در این مذاکرات نیاز فعلی ما به ۲ هزار واگن تامین می شود و امکان مبادله تکنولوژی با بازارهای دنیا ایجاد خواهد ضمن آنکه با تجمیع خریدها در این زمینه به نوعی تنوع زدایی رخ خواهد داد. وی ادامه داد: باید اسناد فنی همه ۲ هزار واگن مورد نیاز شهرهای کشور تهیه شود و وقتی تنوع زدایی هم در کشور صورت گیرد، اگر بخواهیم انتقال فناوری داشته باشیم، کلیه سیستم های واگن کشور از استانداردهای نسبتا یکسانی برخوردار خواهند بود

. انصاری با بیان اینکه بهترین حالت برای خرید واگن های مترو مورد نیاز همین روش است، اظهار کرد: شورای اقتصاد و وزارت صنعت، معدن وتجارت پیگیر اجرای این روش هستند تا ۵۰درصد ساخت تجهیزات این حوزه در کشور تولید شود و از سوی دیگر تجهیزاتی هم که در داخل کشور تولید می شود از نوع تجهیزات کلیدی و حیاتی این صنعت باشد.

ساخت تجهیزات یا واگن سازی نماینده داراب و زرین دشت در مجلس دهم، با بیان اینکه واگن های مترو دارای تجهیزات زیادی است، گفت: در فاز اول نیاز است تا فناوری های این تجهیزات از خارج وارد شود تا کشور صاحب دانش فنی ساخت تجهیزات واگن شود تا در آینده بتوانیم ادعا کنیم که واگن ساز هستیم.

کرایه ماشین

336680 پیشنهاد مجلس برای کسب دانش فنی ساخت واگن مترو   اجاره ماشین
پیشنهاد مجلس برای کسب دانش فنی ساخت واگن مترو

وی با تاکید بر اینکه در صنعت واگن سازی تکنولوژی هایی باید به کشور منتقل شود که توان رقابتی ما برای صادرات را افزایش دهد، ادامه داد: در صنعت، همه تکنولوژی ها قادر به افزایش توان رقابتی در کشور نیستند و برخی از فناوری هایی که برای ما کلیدی هستند می تواند توان رقابتی ما را ارتقاء دهد از این رو در قراردادهایی که برای انتقال فناوری در خرید واگن مترو به امضا می رسد باید به این امر توجه شود.

انصاری افزایش توان رقابتی سازندگان را منجر به افزایش توان صادراتی کشور دانست و گفت: از این رو ما تذکری به وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد دادیم که اجازه ندهند نیازهای شهرداری تهران که حدود بیش از ۴۰۰ واگن است، از طریق خرید خارجی تامین شود و این فرصت از کشور سلب شود.

تلاش برای همسو کردن نهادها برای تجمیع خرید وی در خصوص متقاعد کردن دستگاه ها برای عدم خرید خارجی در این زمینه، یادآور شد: در این زمینه بهتر است شورای اقتصاد خرید واگن از خارج را تصویب نکند. دکتر انصاری خاطر نشان کرد: ما در قالب تذکری با امضای حدود ۳۰ نماینده به وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد اعلام کردیم که خواهان جلوگیری از خرید خارجی واگن های مترو هستیم.

261974 346 پیشنهاد مجلس برای کسب دانش فنی ساخت واگن مترو   اجاره ماشین
پیشنهاد مجلس برای کسب دانش فنی ساخت واگن مترو

توانمندی های کشور در واگن سازی انصاری در ادامه به بیان توانمندی های کشور در حوزه واگن سازی پرداخت و افزود: ما در حال حاضر توانمندی هایی در کشور داریم و آنچه که الان برای ما نیاز است، انتقال فناوری در سطح کلان کشور است و تجربه کشورهایی که صاحب تکنولوژی شدند، نشان می دهد یکی از فرصت ها برای صاحب فناوری شدن این است که نیازهای بازارهای داخلی را به خوبی مدیریت کنیم و بتوانیم بازار داخلی را با تکنولوژی های خارجی مبادله کنیم.

وی به وضعیت کشورهایی چون چین و کُره اشاره کرد و یادآور شد: این کشورها از ابتدا صاحب فناوری نبودند ولی در قالب قراردادهای خارجی، بازار خود را با تکنولوژی داخلی اشباع کردند به گونه ای که با استفاده از این فرصت، شرکت های داخلی این کشورها توانستند صاحب فناوری شوند. این نماینده مجلس با بیان اینکه دستیابی به این هدف نیازمند سیاستگذاری است، اظهار کرد: با سیاستگذاری می توانیم توان رقابتی را در درون صنایع کشور ایجاد کنیم.

اجاره خودرو لوکس

تضامین برای خرید داخلی به جای خرید خارجی انصاری در خصوص ابزارهای بازدارنده برای عدم خرید خارجی و توجه به توان داخلی گفت: ما در حال حاضر ابزارهای بازدارنده چون سیاست های اقتصاد مقاومتی و سیاست های پیوست فناوری که اخیرا ابلاغ شده است، برای توجه به توان داخلی کشور داریم ولی در اجرا و نظارت نیاز به دقت بیشتری داریم.

وی با اشاره به نقش مهم دولت در این زمینه ادامه داد: از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی باید نقش نظارتی خود را بیشتر کند. انصاری در عین حال تاکید کرد: اگر دولت متعهد باشد و مسئولانه رفتار کند، توجه به توان داخلی و انتقال فناوری از خارج به داخل کشور بهتر صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *